MEĐUGORJE + MOSTAR

MEĐUGORJE

 to maleńka parafia w zachodniej Hercegowinie zamieszkiwana przez bośniackich Chorwatów – katolików. Kiedyś wiedzieli o niej jedynie mieszkańcy okolicznych miast i wioseczek. W 1981 roku parafia ta stała się znana na całym świecie. 24 czerwca, w święto św. Jana, w miejscowości Bijakovići, koło samego Međugorje, na wzgórzu Podbrdo, szóstce dzieci ukazuje się Matka Boska – Królowa Pokoju. Podczas spotkania przekazuje im swoje prośby i zaleca pobożność, pokutę i modlitwę. Parafia ta w krótkim czasie staje się najbardziej znanym i najliczniej odwiedzanym sanktuarium maryjnym w południowej Europie, jak również miejscem modlitwy, zadumy, ciszy i spokoju milionów pielgrzymów z całego świata. Od początku objawień, które miały miejsce w czasie najgłębszego komunizmu, parafia međugorska znacznie się rozbudowała. Obecnie liczy sobie około 1,5 tysiąca mieszkańców – katolików. W trakcie naszego pobytu w Međugorje będziemy mieli okazję udać się na Wzgórze Objawień, gdzie miały miejsce pierwsze objawienia i zobaczyć nowy kościół parafialny św. Jakuba, który jest sercem parafii, miejscem spotkań i modlitwy tysięcy pielgrzymów. W czasie wolnym możliwy będzie zakup pamiątek i dewocjonaliów.

MOSTAR

miejscowość położona w niewielkiej odległości od Međugorje, między górami, w szerokiej dolinie szmaragdowej Neretwy. Miasto „z kamienia i na kamieniu”, jak mówią miejscowi, liczy około 100 tys. mieszkańców i jest największym miastem w południowo-zachodniej części Bośni i Hercegowiny. Symbolem miasta jest biały kamienny most nad szmaragdową Neretwą, nazywany często starym – nowym mostem, gdyż oryginalny, budowany jeszcze w XVI wieku przez tureckiego architekta, po 427 latach runął do rzeki podczas działań wojennych w 1993 roku. Nowy most, który jest wierną kopią starego, odbudowany został z tego samego kamienia i do dziś dumnie wznosi się jak półksiężyc nad rwącymi wodami Neretwy. Kolorowe tureckie domy z charakterystycznymi pięterkami i orientalny zapach nad straganami w wąskich uliczkach oraz pyszna kawa są nieodłącznymi symbolami miasta, które corocznie przyciąga tłumy wielojęzycznych turystów. Podczas spaceru będziemy mieli okazję zobaczyć najciekawsze zabytki i posłuchać o wieloletniej historii tego bośniackiego miasta.

W cenę wliczony jest transport, opieka pilota na całej trasie, przewodnik lokalny w Međugorje i Mostarze, opłata wjazdowa do Međugorje.

Prosimy Państwa o zabranie ze sobą ważnych paszportów lub dowodów osobistych, wygodnego i stabilnego obuwia oraz nakrycia głowy dla osób chętnych do wejścia na Wzgórze Objawień.

Wyjazd około godz. 06.00, powrót około 20.00.

FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved