PAG–MORZE, WIATR I SŁOŃCE

Pag to najważniejsza i największa miejscowość wyspy o tej samej nazwie. Bogata historia i tradycja tego miasta pozostawiły do dzisiaj głęboki ślad w kulturze kraju i jego mieszkańców. Początki dzisiejszego Pagu sięgają XV wieku, kiedy to pod czujnym okiem Wenecjan zaczęto budować nowe ufortyfikowane miasto. Mieszkańcy zajmowali się uprawą drzew oliwkowych, winnej latorośli, rybołówstwem i produkcją morskiej soli, a szlachcianki doskonaliły sztukę plecenia koronek pod opieką sióstr benedyktynek. Podczas naszego spaceru zapoznamy się z historią Pagu i obejrzymy jego najciekawsze zabytki. Odwiedzimy też muzeum klasztorne sióstr benedyktynek, gdzie zapoznamy się z historią specjalnego słodkiego sucharka (paški baškotin), który od stuleci jest wypiekany przez siostry według tradycyjnego przepisu. Zobaczymy też przepiękną pašką koronkę, której sztukę plecenia stworzyły siostry zakonne i która w dawnej przeszłości była źródłem utrzymania wielu lokalnych rodzin. Zwiedzimy też muzeum soli, gdzie zapoznamy się z bardzo długą tradycją i sposobem produkcji jednej z najlepszych soli morskich na świecie.

Kolejnym punktem naszgo programu będzie wizyta w winiarni. Podczas odwiedzin zapoznamy się z historią uprawy winnej latorośli na wyspie, która swoimi początkami sięga jeszcze czasów antycznych. Produkcja wina była w dawnych czasach dla wielu paškich rodzin sposobem na przeżycie. Z czasem winiarstwo straciło jednak na znaczeniu. Większa część wyspy, szczególnie w miesiącach zimowych, jest narażona na porywy wiatru bora. Wiatr ten nanosi z kanału velebickiego duże ilości soli, która niszczy mało odporną roślinność. Dzięki staraniom tutejszych mieszkańców do dzisiaj udało się zachować na wyspie autochtoniczne gatunki winogron takie jak np. Gegić. Po prezentacji będziemy mieli okazję spróbować kilku win razem z najlepszymi serami paskimi. Wyspa Pag ma bardzo długą tradycję produkcji serów, głównie owczych, które są uznawane za jedne z najlepszych na świecie i są zdobywcami wielu nagród, w tym również złotych medali. Owce pasące się na pastwiskach żywią się różnymi aromatycznymi ziołami, które są naturalnie solone solą morską nanoszoną na nie podczas silnych wiatrów. Dlatego sery z wyspy Pag mają tak niepowtarzalny smak i aromat.

Program obejmuje:

-zwiedzanie miejscowości Pag z przewodnikiem
– wstęp do muzeum soli
– wstęp do muzeum klasztornego sióstr benedyktynek
– wizytę w winiarni połączoną z degustacją lokalnego wina:
2 gatunki lokalnego sera, prosciutto, 2 wina

FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved