ISTRIAŃSKI BOŠKARIN

Zapraszamy Państwa na przygodę z kulturą i tradycją Istrii. Dzień rozpoczniemy od wizyty w Poreču, urokliwym miasteczku ulokowanym w sercu zachodniego wybrzeża półwyspu. Poreč możemy bez wątpienia nazwać perłą północnego Adriatyku. Malownicze położenie miasta, liczne wąskie uliczki z bogatymi pałacami rodzin szlacheckich, zabytkowe świątynie, klimatyczne restauracyjki, sklepiki z kolorowymi pamiątkami oraz uliczni artyści tworzą niesamowitą atmosferę miasta. Największą atrakcją tej istriańskiej perły jest niewątpliwie Bazylika Eufrazjusza z zachowanymi wczesnochrześcijańskimi mozaikami. Dzięki nim świątynia znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z licencjonowanym przewodnikiem udamy się na spacer po zabytkowej części miasta i zapoznamy się z bogatą historią oraz licznymi zabytkami tego miejsca.

Po czasie wolnym przejedziemy na wieś. Udamy się tam do prywatnego gospodarstwa, gdzie hodowana jest miejscowa rasa wołu zwanego Boškarin – symbolu regionu. Są to biało-siwe woły z długimi rogami. Od dawna były wykorzystywane do pracy w polu, do orania ziemi i ciągnięcia wozów. Waga jednego osobnika dochodzi nawet do 1200 kg. Wraz z nadejściem mechanizacji w rolnictwie, ilość Boškarinów dramatycznie zmalała. W pewnym momencie stały się nawet gatunkiem zagrożonym. Dzięki lokalnej polityce i specjalnym programom udało się uratować ten gatunek przed wymarciem. Obecnie na terenie Istrii żyje około 2500 jego przedstawicieli. Wśród restauratorów mięso tych wołów cieszy się prawdziwą estymą. Jest nieodłączną częścią tradycyjnej miejscowej kuchni.

Warto podkreślić, że ten gatunek wołu hodowany jest z dala od cywilizacji, w naturalnym środowisku. Karmi się go w sposób ekologiczny.

Dodatkowe informacje

W Programie:

  • Prezentacja historii wołów z gatunku Boškarin i walki o przetrwanie tej rasy
  • Prezentacja osobników tego gatunku w ich naturalnym środowisku, tzn. w zagrodzie o powierzchni 2000 m2, ogrodzonej tzw. suhozidem (suchym murem)
  • Możliwość sfotografowania się z boškarinem
  • Degustacja specjałów miejscowej kuchni: aperitif, mieszany ser, prosciutto, boczek domowy, chleb, 0,2 l miejscowego wina na osobę, fritule (małe pączki)
FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved