ZBIÓR OLIWEK

Mało która roślina jest tak silnie związana ze śródziemnomorską i europejską cywilizacją jak oliwka. W tradycji Istrii pojawiła się ona już w czasach starożytnych Rzymian, kiedy to rozpoczęto uprawę drzew oliwnych i produkcję drogocennej oliwy. Dziś półwysep zamieszkuje bardzo dużo rodzin, które od wielu pokoleń kultywują tradycję uprawy różnych gatunków drzew oliwnych i wytwarzają wysokiej jakości oliwę. Nasza wycieczka przybliży nam pracę w gajach oliwnych i współczesny proces tłoczenia oliwy.

W godzinach porannych pomożemy gospodarzom w zbiorze oliwek. Właściciele zaprezentują nam najpierw, w jaki sposób zrywać te drogocenne owoce, by nie uległy one uszkodzeniu. Następnie udamy się na zasłużoną przekąskę w regionalnym stylu. Spróbujemy lokalnych przysmaków, a towarzyszyć nam będą miła atmosfera i dobry humor. To jednak nie koniec atrakcji. Po zaspokojeniu głodu czeka nas praca przytłoczeniu oliwy. Dawniej, w epoce przedindustrialnej, proces produkcji był bardzo trudny i pracochłonny. Oliwki zrywano ręcznie. Gaje oliwne znajdowały się często na ciężko dostępnym, górzystym i kamienistym terenie. Plony były znoszone przez ludzi bądź zwierzęta do miejsca, gdzie odbywał się sam proces tłoczenia. Oliwki były wrzucane do specjalnego kamiennego zbiornika i rozgniatane kamiennymi żarnami, wprawianymi w ruch siłą mięśni. Dzisiaj proces produkcji stał się o wiele łatwiejszy, bo jest w pełni zmechanizowany. Aby jednak uzyskać wysokiej jakości oliwę, nadal należy przestrzegać pewnych zasad.
Oliwa jest bardzo zdrowa. Zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia, obniża poziom cholesterolu, opóźnia proces starzenia, a także ma działanie przeciwnowotworowe. Ma także dobroczynny wpływ na pracę serca, chroni przed udarem mózgu i zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. A to tylko niektóre jej zalety. Wymieniać można by bardzo długo.
Na koniec pełnego pozytywnych wrażeń dnia udamy się na kolację i degustację lokalnych produktów (z możliwością ich zakupienia).

W cenie:

– zbiór oliwek od godz. 9.00 do 12.00
– przekąska – produkty z Półwyspu Istria
– udział w porcesie tłoczenia oliwy
– kolacja regionalna z winem i degustacja lokalnych wyrobów

FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved