W godzinach porannych pomożemy gospodarzom w zbiorze oliwek. Właściciele zaprezentują nam najpierw, w jaki sposób zrywać te drogocenne owoce, by nie uległy one uszkodzeniu. Następnie udamy się na zasłużoną przekąskę w regionalnym stylu. Spróbujemy lokalnych przysmaków, a towarzyszyć nam będą miła atmosfera i dobry humor. To jednak nie koniec atrakcji. Po zaspokojeniu głodu czeka nas praca przytłoczeniu oliwy. Dawniej, w epoce przedindustrialnej, proces produkcji był bardzo trudny i pracochłonny. Oliwki zrywano ręcznie. Gaje oliwne znajdowały się często na ciężko dostępnym, górzystym i kamienistym terenie. Plony były znoszone przez ludzi bądź zwierzęta do miejsca, gdzie odbywał się sam proces tłoczenia. Oliwki były wrzucane do specjalnego kamiennego zbiornika i rozgniatane kamiennymi żarnami, wprawianymi w ruch siłą mięśni. Dzisiaj proces produkcji stał się o wiele łatwiejszy, bo jest w pełni zmechanizowany. Aby jednak uzyskać wysokiej jakości oliwę, nadal należy przestrzegać pewnych zasad.
Oliwa jest bardzo zdrowa. Zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia, obniża poziom cholesterolu, opóźnia proces starzenia, a także ma działanie przeciwnowotworowe. Ma także dobroczynny wpływ na pracę serca, chroni przed udarem mózgu i zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. A to tylko niektóre jej zalety. Wymieniać można by bardzo długo.
Na koniec pełnego pozytywnych wrażeń dnia udamy się na kolację i degustację lokalnych produktów (z możliwością ich zakupienia).