ZADAR I WIZYTA W WINNICY

Zadar należy do najpiękniejszych miast na zachodnim wybrzeżu Adriatyku. To stare miasto, ulokowane na niewielkim półwyspie, jest prawdziwym otwartym muzeum pod gołym niebem. W czasach panowania Lwa św. Marka zostało otoczone fortyfikacjami, które do dziś dumnie okalają miasto. To ten właśnie system obronny został w 2017 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Klimatu miastu nadają nie tylko zabytkowe obwarowania, ale też liczne kościoły z czasów Republiki Weneckiej i pałace rodzin szlacheckich, niegdyś zamieszkujących półwysep. Na starówce też nie brakuje zabytków z czasów rzymskich. Na półwyspie, w samym centrum miasta na Forum Rzymskim zobaczymy liczne kamienne pozostałości z czasów Oktawiana Augusta, które świadczą o bogatej i długiej historii Zadaru. Spacerując promenadą będziemy rozkoszować się wspaniałą panoramą na sąsiednie wyspy i delektować muzyką w wykonaniu morskich fal. Po zwiedzaniu miasta z lokalnym, licencjonowanym przewodnikiem udamy się do winnicy na degustację lokalnych win i regionalnych delicji, zorganizowanej w bajkowej scenerii, wśród winnej latorośli.

Tradycja picia wina w tym regionie sięga jeszcze czasów antycznych Greków i Rzymian, którzy uprawiali tutaj winną latorośl. Wino od zawsze było nieodłącznym elementem uroczystości greckich i uczt rzymskich; delektowali się nim królowie i tutejsza szlachta. I do dziś pozostaje ono nieodłączną częścią tutejszej tradycji i kultury. Mieszkańcy tego regionu niemal nie potrafią sobie wyobrazić obiadu czy kolacji bez lampki białego lub czerwonego wina.

Podczas degustacji będziemy mieli okazję spróbować m. in. Wina crljenak, które w Stanach Zjednoczonych znane jest pod nazwą Zinfandel. Przez długi czas toczył się spór co do pochodzenia tego gatunku winnej latorośli. Amerykanie byli pewni, że jest to ich autochtoniczny gatunek, jednak – jak się okazało – byli w błędzie. Mianowicie w XIX wieku, kiedy w Europie pojawił się mączniak, czyli zaraza, która zaatakowała winną latorośl, wyniszczył on wówczas wiele tutejszych winnic. Mieszkańcy stracili w ten sposób źródło utrzymania swoich rodzin i wielu z nich zdecydowało się na radykalny krok i wyruszyło do Ameryki w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Część z nich wyjechała do Kalifornii i tam przeprowadziła introdukcję crljenka, który w zasadzie pochodzi z Kašteli koło Splitu.

Program obejmuje:

– zwiedzanie Zadaru z lokalnym przewodnikiem
– wizytę w winnicy z opowieścią o winie
– degustację wina:

  • aperitif: Rosescuro
  • Posip – białe wino, pasztet z tuńczykiem i sardelką
  • Plavac mali – czerwone wino – carpaccio z wędzonym tuńczykiem
  • Crljenak – czerwone wino z serem z wyspy Pag z marmoladą z fig
  • woda niegazowana
FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved