UKRYTY SKARB ISTRII

Zapraszamy Państwa na spotkanie z ukrytym skarben Istrii – jaskinią Baredine. Jaskinia stanowi  podziemny skarb Istrii i ulokowana jest w zachodniej części półwyspu. Jej głębokość wynosi 132 m a dla zwiedzających udostępnione zostało około 60 m głębokości. W jaskini przez cały rok panuje niezmienna temperatura 14 stopni. Z powstaniem jaskini związana jest pewna legenda, która mówi o wiecznej miłości Gabriela , szlachcica z Poreča i Milki, przepięknej pasterki. Ze względu na różnice w statusie społecznym, matka Gabriela była przeciwna miłości dwóch kochanków. By chronić syna przed wyśmiewaniem przez  lokalnych mieszkańców, kazała grupce rozbójników zabić niewinną dziewczynę i ukryć jej ciało.  Rozbójnicy, którzy zostali dobrze wynagodzeni za wykonanie wyroku na pasterce, nie mieli sumienia popełnić tej zbrodni. Postanowili ją tylko wrzucić do jamy. Gdy Gabriel dowiedział się o zniknięciu swojej ukochanej, zrozpaczony wsiadł na konia i zniknął. Po jakimś czasie okoliczni mieszkańcy znaleźli konia w okolicach jamy, do której została wrzucona pasterka. Legenda mówi, że skamieniałe serce dziewczyny z dnia na dzień ześlizguje się stopniowo w dół jamy w poszukiwaniu swojego ukochanego. Spaleolodzy mówią, że małym wyżłobieniem skały można by było przejść do sąsiedniej groty i w ten sposób ciała kochanków jednego dnia mogłyby się spotkać i pozostać razem na wieki. Nasza trasa to odcinek o długości około 300 m. Podczas spaceru przejdziemy 5 komnat w których będziemy podziwiać piękne formy skalne a następnie dojdziemy do podziemnego jeziora, które jest położone na głębokości 60 m.

Jaskinia jest też siedliskiem odmieńca jaskiniowego, endemicznego płaza ogoniastego, który jest zaliczany do gatunków na wymarciu. Po zwiedzeniu jaskini udamy się do muzeum gdzie zobaczymy jak lokalna ludność zmagała się z uprawą ziemi. W muzeum pokazany jest sprzęt jaki dawni mieszkańcy Istrii wykorzystywali podczas swojej codziennej pracy w polu. Najbardziej cenną kolekcję muzeum stanowi około 50 traktorów oldtimerów w oryginalnym stanie w jakim po raz ostatni pracowały na roli. Każdy traktor, począwszy od Fordsona z 1923 roku opowiada swoją własną historię. Po tej nietuzionkowej ekspozycji udamy się na degustację lokalnych win. Uprawa winogron na półwyspie Istria ma bardzo długą i bogatą tradycję, która sięga jeszcze czasów antycznych. Wartość miejscowej winnej latorośli doceniali już starożytni Rzymianie, a w czasach średniowiecza tutejsze wina ze szczepu Muscat uchodziły na królewskich stołach za delicję. Dziś wino jest nieodłączną częścią istriańskiej tradycji i sposobu życia. Śródziemnomorska kuchnia jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie i trudno jest ją sobie wyobrazić bez lampki czerwonego czy białego wina. Malvazija, Muskat Momjanski, Teran, Borgonja czy Refošk to typowe autochtoniczne wina z półwyspu. Istria słynie również z innych, znanych na całym świecie szczepów winogron: Pinot, Chardonnay, Cabernet czy Merlot. Podczas degustacji posmakujemy najbardziej znane autochtoniczne gatunki win z dodatkiem sera i  oliwek.

FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved