TROGIR + SPLIT

Trogir

to jedna z pereł dalmatyńskiego wybrzeża, otoczona wodami Adriatyku, z plątaniną uliczek, labiryntem przejść, zabytkowymi kościołami i pałacami. To „miasto-muzeum” zauroczy każdego, kto zobaczy je pierwszy i kolejny raz. Pamięta ono czasy starożytnych Greków, antycznych Rzymian i panowanie Lwa Weneckiego. Tu pozostał też duch Napoleona i Franciszka Józefa.

    Na maleńkiej wysepce położonej między lądem stałym a wyspą Čiovo, w III w.p.n.e. narodziła się maleńka osada. Założyli ją greccy koloniści i nadali jej helleńską nazwę Tragurion, która w wolnym tłumaczeniu znaczy Kozia Wieś. To ona dała początek dzisiejszemu miastu.

    Trogir charakteryzuje bogactwo zabytków z różnych epok: pałace szlachty trogirskiej, loża miejska, pałac książęcy, twierdze i pozostałości murów miejskich, które kiedyś okalały miasto i broniły swoich mieszkańców przed złowieszczymi atakami agresora. Prym w mieście wiodą zabytki sakralne, wśród których bez wątpienia wyróżnia się katedra św. Wawrzyńca, znana też jako katedra bł. Jana. Ulokowana jest na placu, w samym sercu starówki i stanowi, wraz ze wspaniałym portalem mistrza Radowana, symbol miasta. Trogir jest wyjątkowym miejscem, gdzie zderzają się różnorodne kultury, które zarazem idealnie ze sobą harmonizują. Nie bez powodu, w roku 1997, miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Split

zaliczany jest do najstarszych, najpiękniejszych i największych miast Chorwacji. Liczy około 200 tys. mieszkańców, jest stolicą regionu Dalmacji i województwa splitsko-dalmatyńskiego. Split jest nie tylko piękną miejscowością o długiej i burzliwej historii, ale również ważnym ośrodkiem komunikacyjnym, gospodarczym, administracyjnym, edukacyjnym i turystycznym kraju.

    Jest to miasto, które przy pomocy zabytków samo opowiada swoją historię. Stąd panował nad światem cesarz Dioklecjan, który znany był z licznych reform, a także uporczywych prześladowań  chrześcijan. W roku 295 na jego polecenie rozpoczęto budowę olbrzymiego pałacu, dziedzictwa, które do dziś zapiera dech w piersiach. Budowla ta, ze względu na swą okazałość i idealny stan, jest od 1979 roku pod patronatem UNESCO.

    Split – ta dumna stolica Dalmacji, co roku swoim urokiem, bogactwem zabytków, ciekawą historią i niepowtarzalnym położeniem przyciąga tysiące turystów z najodleglejszych zakątków świata, którzy rozkoszują się atmosferą tego miasta.

W cenę wliczony jest transport, opieka pilota na całej trasie, przewodnik lokalny w Trogirze i Splicie.

Osoby, które będą zainteresowane wejściem do katedr w obu miastach prosimy o ubiór odpowiedni dla miejsc sakralnych.

Wzjazd około godz. 09.00, powrót około 16.00.

FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved