ŚLADAMI ŚRÓDZIEMNOMORSKIEGO ZŁOTA

Naszą przygodę rozpoczniemy na stromych zboczach, w przełęczy pomiędzy górami Kozjak i Mosor. To tu, w IX w.n.e. powstała twierdza Klis (dawn. Kleisa), która miała dla tutejszej ludności ważne znaczenie strategiczne. Przez wiele wieków dzielnie broniła lokalnych mieszkańców i wybrzeże przed najazdami Turków. Z licencjonowanym przewodnikiem zapoznamy się z historią Klisu i będziemy mieli okazję podziwiać niepowtarzalną panoramę rozciągającą się na Split i środkowodalmatyńskie wyspy.

Po zwiedzaniu udamy się na prywatną posesję, by wziąć udział w małej szkółce produkcji oliwy. Mało która roślina jest tak silnie związana z kulturą śródziemnomorską jak właśnie oliwka. Jej aromatem i walorami zdrowotnymi zachwycali się już starożytni Grecy i Rzymianie. Dzięki swojej odporności uchodziła ona w czasach antycznych za symbol siły i mocy. To jej gałązki zdobiły głowy zwycięzców igrzysk olimpijskich,  którzy otrzymywali w nagrodę amfory z bezcenną oliwą. W przepięknej scenerii, wśród śródziemnomorskiej roślinności przedstawimy Państwu tradycyjny sposób produkcji oliwy, który był praktykowany i przekazywany z pokolenia na pokolenie. W dobie preindustrialnej, gdy nie było jeszcze mowy o mechanizacji, ludzie wynaleźli sposób, jak pozyskiwać oliwę – nazywaną przez Homera „płynnym złotem”. Był to długi i pracochłonny proces w którym brały udział całe rodziny. Od ręcznego zbioru oliwek, moczenia ich w morskiej wodzie w celu zapobiegnięcia zepsuciu, poprzez ręczne miażdżenie owoców i wyciskanie oliwy – w ten sposób uzyskiwano ów bezcenny dodatek do wielu potraw. Po prezentacji udamy się na degustację oliwy. Będą Państwo mieli też okazję skosztować innych lokalnych delicji, np. różnych gatunków serów, domowego chleba spod peki, dżemów, tapenady z oliwek, smokvenjake– lokalnej słodyczy wykonanej z suchych fig, orzechów, suszonych owoców, a także wina i soku pomarańczowego). Po degustacji będą mieli Państwo możliwość przespacerowania się urokliwymi ścieżkami i podelektowania się zapachem śródziemnomorskiej roślinności. A to wszystko w bajkowej scenerii.

W cenie:

– wstęp do twierdzy Klis
– słowna i wizualna prezentacja produkcji oliwy
– degustacja oliwy i lokalnych wyrobów (oliwa, 3 gatunki serów, domowy chleb spod peki, dżemy, tapenada z oliwek, smokvenjak– lokalna delicja wykonana z suchych fig, orzechy i suszone owoce, wino i sok pomarańczowy)
– przewodnik licencjonowany podczas całego programu

FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved