ŠIBENIK – MIASTO TWIERDZ

Zaprosimy Państwa na przygodę z jednym z najstarszych a jednocześnie najmłodszych miast Chorwacji. W odróżnieniu do innch miejscowości  takich jak Trogir, Split, Salona, Pula czy Zadar, które były zakładane w czasach antycznych, przez starożytnych Greków czy Rzymian, Šibenik jest miastem stosunkowo młodym, którego historia liczy niespełna 1000 lat i które zostało założone przez samych Chorwatów.  Dlatego też Šibenik określany jest najbardziej słowiańskim miastem w Dalmacji. Ulokowane jest na wzgórzach, tuż przy ujściu rzeki Krki do Adriatyku. Nad miastem dumnie góruje wzgórze św. Anny, z którego rozpościera się przepiękna panorama. Šibenik to miasto niezliczonych schodów, krętych uliczek, starych kościołów, zabytkowych pałaców rodzin szlacheckich, których członkowie  niegdyś przechadzali się dumnie jego ulicami. Powstało w X wieku jako gród obronny. Cztery twierdze, które okalały miasto, broniły go przed zakusami wrogów, a dziś stanowią fantastyczne punkty widokowe z przepiękną panoramą na miasto i okolicę. To właśnie tu, w Šibeniku Juraj Dalmatyńczyk – jeden z najbardziej cenionych artystów przełomu XV I XVI w stworzył swoje niepowtarzalne dzieło – katedrę św. Jakuba, która jest dziś dumą i wizytówką Šibenika.

Miasto co roku przyciąga niezliczonych turystów, którzy rozkoszują się jego zabytkami, sycą historią i niepowtarzalnym urokiem. Podczas naszego spaceru z lokalnym przewodnikiem  będziemy mieli okazję poznać historię miasta, zobaczyć jego najpiękniejsze zabytki i podelektować się jego niepowtarzalnym pięknem. Po czasie wolnym udamy się na panoramiczny rejs kanałem św. Antoniego. Podczas naszej wyprawy będziemy mieli okazję zwiedzić twierdzę św. Mikołaja wybudowaną przy ujściu do kanału. Twierdza jest jedną z czterech twierdz, które wchodziły w skład systemu obronnego miasta, wybudowanego przez Wenecjan  pomiędzy XV a XVII wiekiem. Twierdza powstała przy ujściu do kanału, który był jedynym dojściem do miasta od strony morskiej. W ten sposób miała ona chronić miasto przed atakami tureckimi od strony wodnej. Ta majestatyczna piękność , która przez wieki broniła mieszkańców Šibenika została w 2017 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Po obejściu twierdzy  i zapoznaniu się z jej historią udamy się statkiem w drogę powrotną do miasta.

FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved