To jeszcze nie koniec wrażeń na dzisiaj. Ostatnim punktem programu, przysłowiową wisienką na torcie, jest miasteczko Pag. Miejscowy przewodnik opowie nam w ciekawy sposób o jego historii i pokaże najbardziej interesujące zabytki. Udamy się też do muzeum soli. Pag może pochwalić się solankami, gdzie wytwarza się jedną z najlepszych soli na świecie. Wzmianki o solankach w Pagu po raz pierwszy pojawiły się w IX w., kiedy to były własnością jednego z książąt z wyspy Rab. Później przechodziły w ręce Zadaru, Republiki Weneckiej i Austro-Węgier.
W dawnych czasach większość prac w solance odbywała się ręcznie i to w najgorętszym okresie roku – latem, podczas sezonu zbiorów. Sól od zawsze miała bardzo duże znaczenie. Służyła nie tylko jako przyprawa do potraw, lecz także konserwowała żywność w czasach, kiedy nie było jeszcze lodówek. Wykorzystywano ją również jako środek płatniczy. Często określano ją mianem „białego złota“.
W muzeum zobaczymy, jak przebiegał proces produkcji soli i dowiemy się, dlaczego sól z paškiej solanki ma tak wysoką jakość i jest ceniona na całym świecie.
Później udamy się jeszcze do Klasztoru św. Małgorzaty i dowiemy się, dlaczego siostry benedyktynki z Pagu są tak wyjątkowe. Klasztor sióstr benedyktynek powstał w XV w. Był to jedyny klasztor żeński w mieście, do którego wstępowały dziewczęta z rodzin szlacheckich. Siostry z czasem otworzyły pierwszą szkołę dla dziewcząt, w której nauczały odpowiedniego wychowania, czytania, pisania, modlitwy, a przede wszystkim sztuki szydełkowania. Koronkarstwo z czasem stało się źródłem dochodu i sposobem na utrzymanie wielu miejscowych rodzin. Dziś koronka paška zalicza się do niematerialnych dóbr kulturowych Chorwacji. Oprócz tego, siostry z pokolenia na pokolenie udoskonalały sposób wypieku pewnego gatunku sucharka, tzw. baškotina, który również stał się symbolem wyspy i miasta. Podczas wizyty w klasztorze będziemy mieli okazję zapoznać się z historią i tradycją klasztoru oraz spróbować delicji wyrabianych przez siostry benedyktynki – min. likierów i soków wytwarzanych w naturalny sposób z ziół rosnących w przyklasztornym ogrodzie.