PERŁY PAGU – GRAND TOUR

Zapraszamy Państwa na niesamowitą przygodę z wyspą Pag. Odwiedzimy tu najciekawsze miejsca i zapoznamy się z bogatą kulturą oraz tradycją wyspy. Pag znajduje się w północnej Dalmacji. Jest to piąta co do powierzchni wyspa chorwacka, która posiada najdłuższą na Adriatyku, liczącą aż 270 km linię brzegową. Zdecydowanie wyróżnia się spośród wysp chorwackich i to pod każdym względem. Na Pagu znajdują się liczne źródła pitnej wody i aż trzy bagniste jeziora. Jest to jedyna wyspa w Chorwacji podzielona między dwa województwa.

Bliskość masywu górskiego Velebit mocno wpływa na wygląd wyspy i jej florę. Silne podmuchy wiatru o nazwie bora, który nanosi duże ilości soli morskiej, sprawiły, że północna część wyspy przypomina powierzchnię księżyca – jest surowa i kamienista. Miejscami można zauważyć wynurzającą się nieśmiało spomiędzy kamieni kępkę trawy, a także aromatyczne i lecznicze rośliny, takie jak szałwie czy kocanki. To właśnie one są podstawowym pokarmem owiec, dzięki czemu znany na całym świecie paški sir (z chorwackiego „paški ser“) ma niepowtarzalny smak i zapach. Mieszkańcy wyspy zajmują się głównie rybołówstwem, uprawą winnej latorośli i drzew oliwkowych oraz hodowlą owiec i turystyką.

Naszą przygodę z wyspą rozpoczniemy od zwiedzenia ogrodu oliwnego w miejscowości Lun. Jest to miejscowość najbardziej wysunięta na północ. Słynie z naturalnego rezerwatu drzew oliwkowych – prawdziwej egzotycznej, śródziemnomorskiej oazy. Ów gaj oliwny ma powierzchnię około 23 ha, na której rośnie ok.80.000 drzew. Najstarsze z nich liczy ponad 1.600 lat, przez co zalicza się do trzech najstarszych drzew na świecie. Miejscowy przewodnik zapozna nas z historią ogrodu i będziemy mieli okazję pospacerować wśród najstarszych drzew oliwnych na świecie.

Następnym punktem wycieczki jest wizyta w wytwórni najlepszych chorwackich serów na świecie. Hodowla owiec na Pagu ma wieloletnią tradycję. Żyje tam specjalny gatunek owcy, który powstał w wyniku skrzyżowania autochtonicznego gatunku Pramenka z gatunkami Negretti i Bergamo. Dziś owce hodowane są na wyspie głównie dla mleka. Dzięki temu, że żywią się one aromatycznymi i leczniczymi roślinami, które są naturalnie solone solą morską nanoszoną przez wiatr, ich mleko ma charakterystyczny smak i aromat, typowy tylko dla tego regionu. Z tego względu sery produkowane z tego mleka są niepowtarzalne i rozpoznawalne na całym świecie. Po zwiedzeniu wytwórni i zapoznaniu się z procesem powstawania serów będziemy mieli okazję spróbować ich podczas przygotowanej dla nas degustacji. Najlepiej smakują z lampką wytwornego białego lub czerwonego wina.

To jeszcze nie koniec wrażeń na dzisiaj. Ostatnim punktem programu, przysłowiową wisienką na torcie, jest miasteczko Pag. Miejscowy przewodnik opowie nam w ciekawy sposób o jego historii i pokaże najbardziej interesujące zabytki. Udamy się też do muzeum soli. Pag może pochwalić się solankami, gdzie wytwarza się jedną z najlepszych soli na świecie. Wzmianki o solankach w Pagu po raz pierwszy pojawiły się w IX w., kiedy to były własnością jednego z książąt z wyspy Rab. Później przechodziły w ręce Zadaru, Republiki Weneckiej i Austro-Węgier.

W dawnych czasach większość prac w solance odbywała się ręcznie i to w najgorętszym okresie roku – latem, podczas sezonu zbiorów. Sól od zawsze miała bardzo duże znaczenie. Służyła nie tylko jako przyprawa do potraw, lecz także konserwowała żywność w czasach, kiedy nie było jeszcze lodówek. Wykorzystywano ją również jako środek płatniczy. Często określano ją mianem „białego złota“.

W muzeum zobaczymy, jak przebiegał proces produkcji soli i dowiemy się, dlaczego sól z paškiej solanki ma tak wysoką jakość i jest ceniona na całym świecie.

Później udamy się jeszcze do Klasztoru św. Małgorzaty i dowiemy się, dlaczego siostry benedyktynki z Pagu są tak wyjątkowe. Klasztor sióstr benedyktynek powstał w XV w. Był to jedyny klasztor żeński w mieście, do którego wstępowały dziewczęta z rodzin szlacheckich. Siostry z czasem otworzyły pierwszą szkołę dla dziewcząt, w której nauczały odpowiedniego wychowania, czytania, pisania, modlitwy, a przede wszystkim sztuki szydełkowania. Koronkarstwo z czasem stało się źródłem dochodu i sposobem na utrzymanie wielu miejscowych rodzin. Dziś koronka paška zalicza się do niematerialnych dóbr kulturowych Chorwacji. Oprócz tego, siostry z pokolenia na pokolenie udoskonalały sposób wypieku pewnego gatunku sucharka, tzw. baškotina, który również stał się symbolem wyspy i miasta. Podczas wizyty w klasztorze będziemy mieli okazję zapoznać się z historią i tradycją klasztoru oraz spróbować delicji wyrabianych przez siostry benedyktynki – min. likierów i soków wytwarzanych w naturalny sposób z ziół rosnących w przyklasztornym ogrodzie.

Program obejmuje:

– wizytę w gaju oliwnym w Lun (włącznie z biletem wstępu)
– zwiedzanie serowarni na Pagu i zapoznanie się z historią oraz tradycją produkcji serów
– degustację: 6 gatunków nagradzanych serów paškich, oliwa, chleb, woda, 0,2 l wina na osobę
– licencjonowanego, regionalnego przewodnika w Pagu
– wstęp do muzeum soli
– wstęp do muzeum klasztornego sióstr benedyktynek wraz z degustacją klasztornych delicji: likier, baškotin, koludraška štrikla (ciastko z Pagu), ciasteczko klasztorne, rafiol (pierożki nadziewane masą migdałowo-orzechową), kawa, sok z mięty z cytryną
– opiekę pilota/przewodnika na całej trasie programu

FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved