KORNATI

Kornati to śródziemnomorski raj. Wyspy ze względu na swoje piękno i nietkniętą przez cywilizację przyrodę, bogatą morską florę i faunę ogłoszone zostały parkiem narodowym. Archipelag ten to najliczniejsza grupa wysp w całym basenie Morza Śródziemnego – to małe, skaliste, surowe i bezludne skrawki lądu, jeden obok drugiego. Niektóre są jak naparstki lub szczyty piramid wystające ponad powierzchnię morza.

Chorwacki archipelag Kornati położony jest w środkowej Dalmacji, na południe od Zadaru. Składa się z około 150 wysp i ma powierzchnię około 320 km². W 1980 r. południowa część archipelagu została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego Kornati (Nacionalnog Parka Kornati). Nazwa archipelagu pochodzi od jego największej wyspy – Kornat – nazywanej przez miejscowych Kurnat (stąd również Kurnati). Zjawiskiem najbardziej zapadającym w pamięć są klify znajdujące się na wielu wyspach należących do Kornatów Dolnych. Od dawnych czasów klify nazywane są koronami i stąd najprawdopodobniej pochodzi nazwa Kornaty.

Od XVII wieku mieszkańcy Murteru zamieszkują  ze swoimi stadami owiec niektóre wyspy, uprawiają pola i zajmują się rybołóstwem. Dzisiaj na Kornatach nie ma stałych mieszkańców z wyjątkiem okresu letniego. Na wielu wyspach nie ma energii elektrycznej, źródeł wody, a roślinność jest bardzo rzadka, choć wyspy były kiedyś pokryte lasami. Mieszkańcy Murteru pielęgnują małe pola, krasowe doliny, gdzie rosną figi, oliwki i winorośle.

Naszą przygodę z parkiem rozpoczniemy od Biogradu. Tam będzie czekał na nas statek, którym udamy się w tę niezapomnianą przygodę z nieskazitelnie czystą przyrodą. Rejs będziemy przeplatali postojami na kąpiel i plażowanie. W jednej z urokliwych zatok udamy się na obiad, w czasie którego będziemy mieli możliwość skosztowania adriatyckich specjalności: przepysznie przyprawionej ryby z grilla i lokalnego, domowej produkcji wina.

Prosimy o zabranie ze sobą strojów kąpielowych, butów do pływania, nakrycia głowy i obowiązkowo aparatów fotograficznych, by uwiecznić piękno nienaruszonej przyrody.

Wyjazd z Trogiru około godz. 07.00, powrót około 19.00.

FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved