DUBROWNIK I TAJEMNICZA WYSPA LOKRUM

Dubrownik to jedno z najpiękniejszych miast Europy, które swoim pięknem przyciąga co roku tysiące turystów z różnych zakątków świata. Często jest określany jako perła Adriatyku, która ozdabia południową część chorwackiego wybrzeża. Ten klejnot Dalmacji charakteryzuje bogate dziedzictwo kulturowe, dzięki któremu miasto zostało w 1979 roku wpisane do rejestru UNESCO. Mury obronne, jedne z najpiękniejszych fortyfikacji na świecie, okalają serce Dubrownika i stanowią niesamowity punkt widokowy, z którego jak na dłoni widać piękno i czar tego portowego miasta. Spacerując Stradunem, najpopularniejszą i najszerszą ulicą w mieście, możemy podziwiać niezliczoną ilość zabytków, do których śmiało można zaliczyć m.in. Pałac Rektorów, kościół św. Błażeja – partona miasta, klasztor franciszkanów z jedną z najstarszych aptek w Europie, fontannę Onufrego, Pałac Sponza, katedrę NMP i jeszcze wiele innych. W urokliwych kawiarenkach w wąskich uliczkach możemy pokrzepić się wyśmienitym espresso, a w konobach dalmatyńskich skosztować śródziemnomorskich przysmaków. Podczas spaceru z licencjonowanym przewodnikiem poznamy historię tego miasta i zobaczymy najciekawsze jego zabytki. Po czasie wolnym udamy się na wyspę Lokrum. Ta mała wysepka, oddalona zaledwie 10 min. jazdy łodzią po raz pierwszy wspomina się w roku 1023 kiedy to założony został klasztor benedyktyński.

Z wyspą związane są liczne legendy, a jedna z nich mówi, że w 1192 r. stała się ona schronieniem dla Ryszarda Lwie Serce, który powracał z wyprawy krzyżowej z Palestyny. To tu podczas burzy rozbił się jego statek. W podziękowaniu za uratownie życia, Ryszard Lwie Serce obiecał, że wybuduje kościół, który ostatecznie został wzniesiony na lądzie w centrum miasta. Benedyktyni, którzy osiedlili się tu w XI  w. pozostali na wyspie przez 800 lat. W 1798 roku byli zmuszeni do opuszczenia wyspy, gdzyż została ona sprzedana bogatym mieszkańcom Dubrownika. W noc przed opuszczeniem swojego klasztoru, zrozpaczeni mnisi udali się w procesję dookoła swojej posiadłości. Pokrywszy głowy kapturami, chodzili dookoła wyspy z zapalonymi świecami , trzymając je płomieniem w dół  i odprawiali modlitwy. Ta pełna tajemnic procesja miała rzucić klątwę na przyszłych właścicieli  wyspy. Wiele nieszczęść, które dotknęły samych właścicieli Lokrum i członków ich rodzin, rzuciły  na zawsze mroczny cień na wyspę. Dziś jest to miejsce wypoczynku nie tylko mieszkańców Dubrownika ale też i przyjezdnych gości. Podczas wizyty na wyspie można zwiedzić fort Royal , były kompleks klasztorny, ogród botaniczny lub skorzystać z kąpieli morskiej w kryształowo czystej wodzie.

FORTIS TRAVEL JUNIOR d.o.o.
OIB: 55173215974
MBS: 060306614
ID CODE: HR-AB-21-060306614
Ul. Tina Ujevića 72, 21220 Trogir, Chorwacja
Tel: ++385 (0) 21 643 473
Mob: ++385 (0) 95 824 14 42
info@fortis-travel.com
dorota@fortis-travel.com
Skype:
dorota.poduka
Web:
www.fortis-travel.com
www.facebook.com/
fortistraveljunior
Biuro podróży Fortis Travel Junior działa w ramach firmy Fortis Travel Junior d.o.o. z siedzibą przy ul. Tina Ujevića 72, 21 220 Trogir , wpisanej przez Sąd Gospodarczy w Splicie , założonej 16.12.2013. Kapitał zakładowy w wysokości 20.000 kn , wpłacony w całości.Członek zarządu: Dorota Poduka

© Copyright Fortis-travel.com. 2020 All Rights Reserved